Poslanec Pavel Blažek: Dobrý den, děkuji za slovo. Stává se tady zvykem, že opozice je trošku zmatená z výroků jednotlivých ministrů, a tak jí občas nezbývá, než požádat předsedu vlády, aby se k určitým výrokům vyjádřil. Já jsem ten bod dnes navrhl proto - a říkám to teď za klub ODS -, že nás zarazily některé výroky ministra obrany. Já přečtu ten základní: Vojáci NATO v Česku by nám připomněli rok 1968. A pak ještě jedna zpráva s tím související, že jsme jediný stát NATO, který rovnou řekl, že určitě jsme proti tomu, aby u nás byla přítomna americká armáda.

Dovolte mi na úvod říci, že není smyslem toho, co tady budu říkat, abychom se bavili o tom, zda tu má být, či nemá americká armáda, smyslem ale je to, zda český ministr má být jediný, který prohlásil rovnou, že nikoliv, bez jakékoli konzultace jak s vládou, tak s námi. A ta druhá věc je to nehorázné přirovnání okupačních brežněvovských vojsk s americkou armádou současnosti.

Ono možná to někoho překvapilo, že to řekl zrovna Martin Stropnický, ale mě nikoliv. Martin Stropnický si občas plete své životní role, má toho hodně. Mně bylo asi 16 let, kdy jsme chodili povinně na gymnáziu na sovětský propagační film, který se jmenoval Boj o Moskvu - aby mi rozuměl i pan Martin Stropnický, Bitva za Moskvu. V tomto filmu hrál stávající ministr obrany roli poručíka Rudé armády, což by ještě nebylo tak úplně zajímavé, to se může stávat, ale to podstatné je, že to nebyl obyčejný film. To byl film, který byl - a teď cituji z dokumentů, které dávají i dnes u nás v televizi - to byl dar Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu sovětskému lidu. Dávám stranou otázku, že ne každý herec byl ochoten hrát za předchozího režimu v sovětských filmech, ale podstatné na tom je to, že to byl dar sovětskému lidu. Ten sovětský lid, prosím vás, v době, kdy se film odehrává, to byli okupovaní Lotyši, Estonci, Poláci i oni Ukrajinci, o které dneska jde, a pan Martin Stropnický tam hrál sovětského poručíka, který chrání tzv. kurzorovou linii tehdejška, neboli - abychom si to ještě vysvětlili - demarkační linii vzniklou na základě paktu Molotov-Ribbentrop. No může vás dnes překvapit, že poručík Rudé armády zde nechce americkou armádu? Mě samozřejmě nikoliv, ale problém je v tom, jestli takovýto člověk má být ministrem obrany České republiky. Já myslím, že dnes v Doněcku shánějí ministra obrany. Dnes jsem četl v novinách, že chtějí vyhlásit válku Kyjevu a nevím komu, a možná nemají poručíka, třeba by ho tam brali. Možná má pan ministr ještě uniformu z natáčení, ty hvězdičky by ani nemusel měnit a do toho scénáře by jim naprosto krásně zapadl.

A pana předsedu vlády bych velice poprosil, aby se vyjádřil k tomuto výroku, který v podstatě považuji za konkrétně od poručíka Rudé armády Martina Stropnického za pokrytecký, ale vlastně i tak trošku švejkovský. My nemůžeme být v nějakých aliancích a vybírat si ústy ministra obrany, co se nám hodí a co se nám nehodí.

A snad na závěr řeknu - on opravdu docela blízko našich hranic hrozí válečný konflikt, a jestli si pan ministr obrany představuje, že my budeme odmítat cizí pomoc a budeme se hájit sami, on už tu uniformu má a při tom natáčení viděl i tank, to je pozitivní, když ten film natáčel, ale nemůžeme takto jednat se spojenci, pokud je považujeme za spojence. A kdyby to říkal některý člen komunistické strany například, oni férově kandidovali s tím, že nejsou spokojeni s tím, že jsme v NATO, a naprosto chápu jejich výroky, že dnes nechtějí třeba americkou armádu na našem území. Je to vlastně legitimní a dostali i ty hlasy. Ale pan Stropnický tu hraje komedii a měl by pochopit, že na tom Ministerstvu obrany není hercem, ale představitelem našeho státu.

Děkuji za pozornost.

Keyboard shortcuts

j previous speech k next speech